Με απόρριψη της πρότασης του Στέφανου Κασσελάκη για εκλογή προέδρου, έληξε το Συνέδριο του ΣΥΡΙΖΑ σε μια θυελλώδη συνεδρίαση. Για την ακρίβεια η πρόταση Κασσελάκη δεν μπήκε καν σε ψηφοφορία, αφού η πλειοψηφία των συνέδρων υπερψήφισε την συμβιβαστική πρόταση των Σ. Φάμελλου-Γ. Τσίπρα και Ν. Παππά για μη εκλογή προέδρου.
Μόλις μπήκε σε ψηφοφορία η πρόταση Φάμελλου και σηκώθηκαν οι κάρτες – και ενώ είχε διακοπεί η live σύνδεση του Συνεδρίου -ο Στέφανος Κασσελάκης αντιλαμβάνοντας ότι χάνει την ψηφοφορία, σήκωσε και εκείνος το χέρι του, ζήτησε τον λόγο και είπε: ««Παιδιά, αρκετά. Έπεσαν οι μάσκες, δεν πάμε σε εκλογές, πάμε μπροστά».
Το ερώτημα βεβαίως είναι τι θα γίνει τώρα, καθώς ο ίδιος ο Στ. Κασσελάκης, μόλις λίγα λεπτά νωρίτερα, εξήγησε ότι δεν μπορεί να παραμείνει πρόεδρος υπό αυτές της συνθήκες. Διαβεβαίωσε ωστόσο ότι θα σεβαστεί την όποια απόφαση του συνεδρίου και φαίνεται ότι εν τέλει συμβιβάστηκε με την απόφαση του Συνεδρίου που ενώ τον χειροκρότησε παρόλα αυτά δεν επιθυμούσε μία δεύτερη εκλογική αναμέτρηση.