Νέο κύμα κακοκαιρίας έρχεται σήμερα καθώς αλλάζει το σκηνικό του καιρού στη χώρα και ο Ιανουάριος «δείχνει τα δόντια του» με χιόνια, βροχές, καταιγίδες, χαλάζι και απότομη πτώση της θερμοκρασίας.
Σύμφωνα με την Εθνική Μετεωρολογική Υπηρεσία, για το επόμενο 24ωρο αναμένονται τοπικές βροχές και σποραδικές καταιγίδες στο μεγαλύτερο μέρος της χώρας. Τα φαινόμενα, που είναι πιθανό να είναι κατά τόπους έντονα στον νομό Μαγνησίας, τις Σποράδες, την Εύβοια, την ανατολική Στερεά, τις Κυκλάδες και την ανατολική νησιωτική χώρα. Στα δυτικά γρήγορα θα σταματήσουν, ενώ από το απόγευμα στα ανατολικά βαθμιαία θα εξασθενήσουν.
Χιονοπτώσεις θα σημειωθούν στα ηπειρωτικά ορεινά καθώς και σε ημιορεινές περιοχές της βόρειας και κεντρικής χώρας.
Οι άνεμοι στα νότια θα πνέουν δυτικοί νοτιοδυτικοί 4 με 6 Μποφόρ και βαθμιαία θα στραφούν σε βόρειους 7 με 8 Μποφόρ. Στα βόρεια θα επικρατήσουν βόρειοι άνεμοι 4 με 6 και σταδιακά στο βόρειο Αιγαίο τοπικά 7 με 8 Μποφόρ. Στα δυτικά θα πνέουν από ανατολικές διευθύνσεις 3 με 5 Μποφόρ.
Η θερμοκρασία θα σημειώσει περαιτέρω πτώση και θα φτάσει στα βόρεια και κεντρικά τους 8 με 11 βαθμούς Κελσίου, στα υπόλοιπα ηπειρωτικά και το Ιόνιο τους 12 με 16°C και στα νησιά του Αιγαίου τους 16 με 18°C. Παγετός θα σημειωθεί τις πρωινές και βραδινές ώρες κατά τόπους στα κεντρικά και βόρεια ηπειρωτικά.