Η ενίσχυση της Τροχαίας αποτελεί πρώτη προτεραιότητα του υπουργείου Προστασίας του Πολίτη, όπως δήλωσε ο Μιχάλης Χρυσοχοΐδης.
«Πρώτη προτεραιότητα του υπουργείου είναι η ενίσχυση της Τροχαίας. Υπερδιπλασιάσαμε την δύναμή της για να βοηθάει και στην κυκλοφορία των οχημάτων αλλά και να βεβαιώνει παραβάσεις, όπως να αποτρέπεται το παράνομο πάρκινγκ σε δρόμους και πεζοδρομία», είπε ο υπουργός, μιλώντας στον ΣΚΑΪ 100,3.
Ο κ. Χρυσοχοΐδης υπογράμμισε ότι η νέα ηγεσία της ΕΛΑΣ επιθυμεί η αστυνόμευση να είναι εμφανής εκεί που χρειάζεται.
Σχετικά με τις σταθερές κάμερες από την Περιφέρεια και από τους δήμους αλλά και τις κινητές σε αυτοκίνητα της αστυνομίας, ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη ανέφερε ότι εγκατάσταση προχωράει, προκειμένου να υπάρξει καταγραφή της εικόνας της πόλης αλλά και των παραβάσεων.
«Το να κρατάμε κινητό τηλέφωνο την ώρα που οδηγούμε είναι εγκληματικό και μπορεί να στοιχίσει την ζωή κάποιου συμπολίτη μας», σχολίασε μεταξύ άλλων.